redskin - онтологија

црвенокож повеќе

црвенокожа
Вид збор: Придавка
Кој има црвеникава кожа.

црвенокожец повеќе

црвенокошци
Вид збор: Именка, машки род
Лице од индијанско племе со црвеникава боја на кожата.
Албански: lëkurëkuq