quiver - онтологија

ѕемне повеќе

ѕемнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Мрзне, се смрзнува од студ.
Албански: ftohet, ngrij

игра повеќе

играат
Вид збор: Глагол, несвршен
Привидно поигрува, мрда, трепери.
Албански: lëviz
Употреба: Преносно значење

измрзне повеќе

Види и: мрзне (несв.)
измрзнат
Вид збор: Глагол, свршен
изѕемне, премрзне
Албански: mbërdhij, ngrij

попрпори повеќе

Види и: прпори (несв.)
попрпорат
Вид збор: Глагол, свршен
За оган - трепери малку, некое време.

потрепери повеќе

потреперат
Вид збор: Глагол, свршен
Трепери, трепети кратко време.

прпа повеќе

прпаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Трепери од возбуда.
Албански: dridhet

трпне повеќе

трпнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Чувствува силна возбуда, страв, тревога и сл.
Албански: dridhje
Употреба: Преносно значење
Примери:
(поет.) Срце им трпне, шепот шепотат.

тул повеќе

мн. тулови
Вид збор: Именка, машки род
Кожена чанта за стрели.