quantum - онтологија

квант повеќе

мн. кванти
Вид збор: Именка, машки род
Количество енергија што се јавува или зрачи при промена на состојбата на составните делови на материјата.
Албански: kuant, sasi
Употреба: Физика

квантен повеќе

квантниот
Вид збор: Придавка
Квантна теорија, физичка теорија од почетокот на дваесеттиот век, која ја проучува структурата на материјата во под-атомско ниво.
Албански: kuante
Употреба: Физика