provincial - онтологија

паланчанец повеќе

мн. паланчани
Вид збор: Именка, машки род
Жител на паланка.
Албански: banor qytetëze
Човек со навики својствени на жител на паланка.
Албански: qytetëzar
Употреба: Иронично , Преносно значење

провинцијален повеќе

Види и: провинција (ж.)
провинцијални
Вид збор: Придавка
Што се однесува на провинција, што има обележје на провинција.

провинцијалец повеќе

мн. провинцијалци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што живее во провинција, во внатрешноста на една земја.
Албански: provincial

провинциски повеќе

провинцискиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на провинција, на внатрешноста на една земја.
Што е ограничен во своите интереси.