prospective - онтологија

перспектива повеќе

мн. перспективи
Вид збор: Именка, женски род
Изгледи за иднина, надежи, можности за постигање некоја цел.
Албански: perspektivë
Употреба: Преносно значење

перспективен повеќе

перспективни
Вид збор: Придавка
Што го зима предвид идниот развиток.