proclamation - онтологија

проглас повеќе

мн. прогласи
Вид збор: Именка, машки род
Писмено или усно јавно известување.
Албански: proklamim, shpallje, publikim

прокламација повеќе

мн. прокламации
Вид збор: Именка, женски род
Свечено јавно известување за нешто што има општо значење.