pond - онтологија

бара повеќе

мн. бари
Вид збор: Именка, женски род
Застојана вода во подлабоко место на површината на земјата.
Албански: kënetë, moçal
Употреба: Географија

баруга повеќе

Види и: бара (ж.)
мн. баруги
Вид збор: Именка, женски род
бара
Албански: kënetë
Употреба: Географија , Дијалектен збор

жабурнак повеќе

мн. жабурнаци
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што живеат многу жаби.
Албански: pellg, kënet