pleasure - онтологија

задоволство повеќе

мн. задоволства
Вид збор: Именка, среден род
Чувство на добро расположение, ведрина, радост.
Албански: knaqësi

лезет повеќе

(едн.) лезетот
Вид збор: Именка, машки род
сладост, уживање
Турски: lezzet
Употреба: Разговорно

наслада повеќе

мн
Вид збор: Именка, женски род
Силно изразено задоволство од нешто, уживање, насладување.

насладувачка повеќе

Види и: наслади (св.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
насладување, уживање
Употреба: Разговорно

сефа повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Весело расположение, задоволство.
Турски: sefa
Употреба: Разговорно
Примери:
Од мака, а не од сефа.

ќеиф повеќе

Види и: ќеф (м.)
мн. ќеифи
Вид збор: Именка, машки род
ќеф

ќеф повеќе

мн. ќефови
Вид збор: Именка, машки род
расположение, радост, уживање
Турски: keyif Албански: dëfrim, knaqësi
Употреба: Преносно значење , Разговорно

удоволствие повеќе

мн. удоволствија
Вид збор: Именка, среден род
задоволство

уживање повеќе

уживањето
Вид збор: Именка, среден род
Живеење во изобилие и задоволство.
Албански: kënaqësi