pigment - онтологија

пигмент повеќе

мн. пигменти
Вид збор: Именка, машки род
Материја во животинскиот и растителниот организам што им придава боја на ткивата на тој организам.
Албански: pigment
Употреба: Биологија
Примери:
Хлорофилот е најважен растителен фотосинтетски пигмент со зелена боја.
Обоена материја во форма на прав што се меша со вода да се добие определена боја.
Албански: pigment
Употреба: Хемија

пигментен повеќе

пигментна
Вид збор: Придавка
пигмент
Употреба: Биологија , Хемија

пигментира повеќе

пигментираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави боја со пигмент; обои, бои со пигмент.