pay - онтологија

искупи повеќе

искупат
Вид збор: Глагол, свршен
Плати откупнина за нешто.
Албански: paguaj
(се искупи) Плати за сторени грешки.
Албански: lajë, paguaj

наплаќа повеќе

Види и: наплати (св.)
наплаќаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Плати, исплати многу долгови, сметки и сл.
Албански: paguaj
Употреба: Економија

плати повеќе

платат
Вид збор: Глагол, свршен
За купено, за извршена работа, за услуга даде пари или др.
Албански: pagoi
Со плаќање исполни некаква обврска.
Албански: pagoi
Претрпи казна за некаква постапка, однос и сл.
Албански: pagoi
Употреба: Преносно значење
(само во 3. л.) исплати
Албански: paguan
(се плати) Намири долгови.
Албански: pagoi, mbuloi

плаќа повеќе

Види и: плати (св.)
плаќаат
Вид збор: Глагол, несвршен
плаќање
Албански: paguaj
Употреба: Економија