pariah - онтологија

париј повеќе

мн. парии
Вид збор: Именка, машки род
Презрен жител во некои краишта на Индија, лишен од секакви права.
Албански: paria, shtresë e ulët
Употреба: Историја
Бесправен, презрен човек.
Албански: paria, padrejtë
Употреба: Преносно значење