pandemic - онтологија

пандемија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Заразна болест што брзо се проширува на голем географски простор.
Употреба: Медицина

пандемичен повеќе

пандемичниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на пандемија.
Употреба: Медицина