paddock - онтологија

ергеле повеќе

мн. ергелиња
Вид збор: Именка, среден род
Сточарско стопанство за одгледување коњи, специјално одгледувани.
Турски: hergele Албански: ergele, vend për stërvitje kuajsh
Употреба: Земјоделство