oyster - онтологија

острига повеќе

мн. остриги
Вид збор: Именка, женски род
Вид морска школка чие месо се служи како скап морски специјалитет.
Латински: Ostrea edulis Албански: gocë deti
Употреба: Зоологија , Гастрономија