obligation - онтологија

долг повеќе

мн. долгови
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Морална обврска, должност.
Албански: obligim
Употреба: Преносно значење

задолжение повеќе

мн. задолженија
Вид збор: Именка, среден род
задача, должност, обврска
Албански: obligim, detyrë

обврска повеќе

мн. обврски
Вид збор: Именка, женски род
Должност што мора да се изврши, што е наложена со закон, верски, морално итн.
Албански: obligim

облигација повеќе

мн. облигации
Вид збор: Именка, женски род
обврска, долг, гаранција
Албански: detyrim, obligacion
Употреба: Правда

товар повеќе

мн. товари
Вид збор: Именка, машки род
обврска
Албански: ngarkesë, obligim
Употреба: Преносно значење