nitroglycerine - онтологија

нитроглицерин повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Органско соединение, моќен експлозив и состојка на повеќето форми на динамит, безбојна, маслена, малку токсична течност со сладок вкус.
Албански: nitroglicerinë
Употреба: Хемија
Лек за проширување на крвните садови, особено за олеснување на симптомите на ангина пекторис.
Албански: nitroglicerinë
Употреба: Медицина