niche - онтологија

камара повеќе

мн. камари
Вид збор: Именка, женски род
Вдлабнатина, долап во ѕидот, во вид на прозорец за ставање cитни работи.
Албански: kamare
Употреба: Архитектура и градба

ниша повеќе

мн. ниши
Вид збор: Именка, женски род
Помала или поголема вдлабнатина во ѕид за ставање разни предмети, скулптури, вази или дел од мебел, кревет, мијалник и сл.