nearby - онтологија

близок повеќе

блиски
Вид збор: Придавка
Што се наоѓа на мала оддалеченост.
Албански: afër, pranë

досамоти повеќе

Вид збор: Предлог
Многу блиску, веднаш до некого, до нешто.