narcotic - онтологија

наркотик повеќе

мн. наркотици
Вид збор: Именка, машки род
Опојно средство од растително или од синтетичко потекло.

наркотичен повеќе

наркотичниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на наркотик, што има наркотик.

опивка повеќе

мн. опивки
Вид збор: Именка, женски род
наркотично средство
Албански: narkotik
Употреба: Медицина , Преносно значење