mimicry - онтологија

мимикрија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Способност на некои животни и растенија да се менуваат по изгледот и бојата според околината заради заштита од природните непријатели.
Албански: mimikri
Употреба: Биологија
Приспособување кон средината со прикривање на вистинските уверувања.
Албански: mimikri
Употреба: Преносно значење