massif - онтологија

масив повеќе

мн. масиви
Вид збор: Именка, машки род
Планина што се протега на широк простор, слабо разгранета, без изразени, остри врвови.
Албански: masiv, varg
Употреба: Геологија
Голем простор од нешто еднородно.
Албански: masiv