luminescence - онтологија

луминисценција повеќе

мн. луминисценции
Вид збор: Именка, женски род
Својство на тела што емитуваат светлина кога се изложени на дејство на зраци без да бидат самите загреани.
Албански: luniniscencë
Употреба: Физика