lieutenant - онтологија

лајтнант повеќе

мн. лајтнанти
Вид збор: Именка, машки род
Офицерски чин.

поручник повеќе

мн. поручници
Вид збор: Именка, машки род
Офицерски чин во некои војски што следува по чинот потпоручник и пред чинот капетан; лице со таков чин.
Употреба: Воен термин