lens - онтологија

леќа повеќе

мн. леќи
Вид збор: Именка, женски род
Дел од окото што ја прекршува светлината.
Албански: thjerrë, lente
Употреба: Анатомија
Проѕирно парче стакло, кварц или друг материјал со две криви или со една рамна и една крива површина што има својство да ја прекршива светлината, а се користи за изработка на различни оптички инструменти.
Албански: thjerrëz
Употреба: Физика