leftover - онтологија

ира повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
талог, нечистотија
Албански: hirë, fundrinë
Употреба: Дијалектен збор

огризок повеќе

мн. огризоци
Вид збор: Именка, машки род
Остаток од тоа што е јадено или гризено.

паберка повеќе

мн. паберки
Вид збор: Именка, женски род
Она што ќе остане откога ќе се пробере нешто
Албански: të mbetura nga vjelja
Употреба: Преносно значење