lawlessness - онтологија

беззаконие повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Состојба на непочитување на законите и прописите во една држава, противзаконитост.
Употреба: Правда

бесправие повеќе

мн. бесправија
Вид збор: Именка, среден род
бесправност, беззаконие
Употреба: Архаизам , Правда

насилба повеќе

мн. насилби
Вид збор: Именка, женски род
беззаконие, притисок
Албански: paligjshmëri, shtypje

незаконие повеќе

Види и: беззаконие (ср.)
мн. незаконија
Вид збор: Именка, среден род
беззаконие
Употреба: Правда