knitting - онтологија

плетење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
плете
Албански: thurrje, trikotazhë

плетканица повеќе

мн. плетканици
Вид збор: Именка, женски род
плетка, плетало
Употреба: Пејоратив

плетче повеќе

мн. плетчиња
Вид збор: Именка, среден род
плетка, плет
Употреба: Деминутив

поплет повеќе

Види и: плетка (ж.)
мн. поплети
Вид збор: Именка, машки род
плетка

трикотажен повеќе

трикотажна
Вид збор: Придавка
Што се однесува на трикотажа.
Албански: trikotazhe
Употреба: Економија
Примери:
Трикотажна фабрика, индустрија и сл.