instrument - онтологија

инструмент повеќе

мн. инструменти
Вид збор: Именка, машки род
Предмет или механизам со кој се произведуваат музички тонови.
Албански: instrument
Употреба: Музика и танц

чалгија повеќе

мн. чалгии
Вид збор: Именка, женски род
Направа за свирење, музички инструмент.
Турски: çalgı Албански: çallgi, instrument muzikor
Употреба: Архаизам , Музика и танц