injury - онтологија

повреда повеќе

мн. повреди
Вид збор: Именка, женски род
Повредено место на телото, рана од удар и сл.
Албански: lëndim
Употреба: Медицина

рана повеќе

мн. рани
Вид збор: Именка, женски род
Силен потрес, душевна болка, страдање.
Албански: lëndim, plagë
Употреба: Преносно значење