iceman - онтологија

сладоледџија повеќе

Вид збор: Именка, машки род
сладолетчија
Албански: shitës akulloresh
Употреба: Гастрономија

сладолетчија повеќе

мн. сладолетчии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што прави или продава сладолед.
Албански: shitës akulloresh
Употреба: Гастрономија , Разговорно