hysteric - онтологија

хистерик повеќе

мн. хистерици
Вид збор: Именка, машки род
Хистеричен човек.
Употреба: Медицина

хистеричен повеќе

хистерична
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на хистерија; кој страда од хистерија.
Употреба: Медицина
Примери:
Хистерична жена.