hymen - онтологија

перде повеќе

мн. пердиња
Вид збор: Именка, среден род
химен, мембрана, невиност
Албански: cipë e virgjerisë
Употреба: Медицина , Преносно значење , Разговорно

химен повеќе

мн. химени
Вид збор: Именка, машки род
девствена опна
Латински: hymen
Употреба: Анатомија