honey - онтологија

мед повеќе

(едн.) медот
Вид збор: Именка, машки род
Слатка, густа течност што ја произведуваат пчелите од сокот на цветовите.
Албански: mjaltë
Употреба: Земјоделство , Гастрономија

меден повеќе

медениот
Вид збор: Придавка
Што содржи мед.
Албански: mjalte
Употреба: Гастрономија

пиле повеќе

мн. пилиња
Вид збор: Именка, среден род
злато, срце
Албански: zogzë, shpirt
Употреба: Преносно значење , Хипокористика