homeland - онтологија

дом повеќе

мн. домови
Вид збор: Именка, машки род
Родно место, татковина.
Албански: vendlindje
Употреба: Преносно значење

метропола повеќе

мн. метрополи
Вид збор: Именка, женски род
Матична држава во однос кон своите колонии.
Албански: atdhe në raport ndaj kolonive
Употреба: Историја