heartless - онтологија

бездушен повеќе

бездушни
Вид збор: Придавка
Што нема душа, безмилосен, нечувствителен.

дебелокожец повеќе

мн. дебелокошци
Вид збор: Именка, машки род
Бесчувствителен човек.
Албански: lëkurëtrashë, njeri pa ndjenja
Употреба: Преносно значење

корав повеќе

коравиот
Вид збор: Придавка
бесчувствителен, неумолив, тврд