haggle - онтологија

пазари повеќе

пазарат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
(се пазари) се ценка
Албански: bëj pazar, pazaritem
Употреба: Економија

пазарлак повеќе

мн. пазарлаци
Вид збор: Именка, машки род
ценкање
Албански: bëj pazar
Употреба: Економија , Преносно значење , Разговорно

ценка повеќе

ценкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се договара за цена.
Примери:
Се ценка за ситни пари.

ценкање повеќе

мн. ценкања
Вид збор: Именка, среден род
ситничарење
Албански: bëj pazar, pazaritem
Употреба: Преносно значење

ценува повеќе

ценуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) главува, (се) пазарува
Примери:
(нар. поез.) Ти ценуваше сарај чевли, /да ти купи за Велигден.