glass - онтологија

срча повеќе

мн. срчи
Вид збор: Именка, женски род
стакло
Турски: sırça Албански: qelq
Употреба: Разговорно
Примери:
Оди по срча.

стаклен повеќе

стаклени
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на стакло, направен од стакло; кој има стакло.
Примери:
Стаклена маса.
Кој има својство на стакло, сличен на стакло.
Примери:
Стаклен блесок.
За очи, поглед - безживотен, студен.
Примери:
Го посматраше со стаклен поглед.

стакленце повеќе

Види и: стакло (ср.)
мн. стакленца
Вид збор: Именка, среден род
стакло
Употреба: Деминутив

стакло повеќе

мн. стакла
Вид збор: Именка, среден род
Прозрачна супстанца што се добива со обработка на кварцов песок.
Албански: qelq
Тенка плоча од оваа супстанца.
Албански: xham, pane qelqi
Производ од стакло; стаклен дел на очила и сл.
Албански: qelq

џам повеќе

мн. џамови
Вид збор: Именка, машки род
стакло
Турски: cam Албански: qelq, xham