fringe - онтологија

кркма повеќе

мн. кркми
Вид збор: Именка, женски род
Предниот дел на косата што го покрива челото.
Албански: pjesa e përparme e flokut

пореси повеќе

Види и: реси (несв.)
поресат
Вид збор: Глагол, свршен
Растури краишта во реси.

стришка повеќе

мн. стришки
Вид збор: Именка, женски род
(обично мн.) Предниот дел на косата што го покрива челото.

шишка повеќе

мн. шишки
Вид збор: Именка, женски род
(обично мн.) Предниот дел на косата што го покрива челото.
Албански: ballukë
Употреба: Разговорно