foundry - онтологија

леарница повеќе

мн. леарници
Вид збор: Именка, женски род
Работилница или фабрика каде што се лее.
Употреба: Технологија

ливница повеќе

мн. ливници
Вид збор: Именка, женски род
леарница
Српски: ливница
Употреба: Дијалектен збор