fortification - онтологија

табија повеќе

мн. табии
Вид збор: Именка, женски род
ров, окоп, опкоп, утврда

утврда повеќе

Вид збор: Именка, женски род
тврдина, фортификација
Употреба: Историја

фортификација повеќе

мн. фортификации
Вид збор: Именка, женски род
Военоинженерска наука за утврдување на места.
Албански: fortifikikim
Употреба: Воен термин