flooding - онтологија

буица повеќе

мн. буици
Вид збор: Именка, женски род
Вода што тече силно, брзо, што надоаѓа, обично по пороен дожд.
Албански: përmbytje

поплав повеќе

Види и: поплава (ж.)
мн. поплави
Вид збор: Именка, машки род
поплава

поплава повеќе

мн. поплави
Вид збор: Именка, женски род
Излевање вода (од река, од езеро) и плавење на околните пониски места.
Албански: vërshim