fashion - онтологија

крој повеќе

мн. кроеви
Вид збор: Именка, машки род
Облик, начин како е нешто скроено, сошиено или нешто друго направено.
Албански: stil, model

мода повеќе

(едн.) модата
Вид збор: Именка, женски род
Начин на облекување и живеење што одговара на вкусот на определена средина во определено време.
Албански: modë

руфет повеќе

руфетот
Вид збор: Именка, машки род
мода
Албански: modë
Употреба: Разговорно

фазон повеќе

фазонот
Вид збор: Именка, машки род
Фазонот на палтата тогаш бил поинаков.