fake - онтологија

изрежира повеќе

Види и: режира (св. и несв.)
изрежираат
Вид збор: Глагол, свршен
намести, подметне
Албански: bëj kurth
Употреба: Преносно значење

лажен повеќе

лажни
Вид збор: Придавка
Што е фалсификуван.
Употреба: Правда

фалсификува повеќе

фалсификуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Искриви, искривува вистина.

фалш повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
имитација
Германски: falsch

фалш повеќе

Вид збор: Придавка
лажен, крив, невистинит
Германски: falsch
Употреба: Неменлив збор

фалшив повеќе

фалшива
Вид збор: Придавка
лажлив, невистинит
Германски: falsch