exterminate - онтологија

десеткува повеќе

десеткуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
уништува
Албански: asgjësoj
Употреба: Преносно значење

доистреби повеќе

Види и: истреби (св.)
доистребат
Вид збор: Глагол, свршен
Отстрани, уништи сè, сите.
Албански: largoj, çfaros
Употреба: Преносно значење

доуништи повеќе

Види и: уништи (св.)
доуништат
Вид збор: Глагол, свршен
(се доуништи) Се уништи сосема, до крај.
Албански: shkatërroj krejtësisht

екстерминира повеќе

екстерминираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
сотре, уништи

тамани повеќе

таманат
Вид збор: Глагол, несвршен
Уништува со убивање, ловење.
Употреба: Разговорно