extent - онтологија

волумен повеќе

мн. волумени
Вид збор: Именка, машки род
Опсег, силина на глас или на звук.
Албански: volum zëri
Употреба: Музика и танц

опсег повеќе

(едн.) опсегот
Вид збор: Именка, машки род
Големина, обем, размер на нешто, граници на дејствување, делокруг.
Албански: volum, vëllim

периметар повеќе

мн. периметри
Вид збор: Именка, машки род
Надворешен раб или граница на заграден простор.
Албански: shtrirje, perimetër