excavator - онтологија

багер повеќе

мн. багери
Вид збор: Именка, машки род
Машина за копање земја, за префлување земја, песок, чакал.
Германски: Bagger Албански: bager, ekskavator
Употреба: Технологија

ископувач повеќе

мн. ископувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што врши ископување.