equator - онтологија

екватор повеќе

(едн.) екваторот
Вид збор: Именка, машки род
Замислена кружна линија што минува на еднакво растојание од половите на Земјината топка и ја дели на две полутопки.
Албански: ekuator
Употреба: Географија