enology - онтологија

винарство повеќе

(едн.) винарството
Вид збор: Именка, среден род
Производство и преработка на вино.
Албански: enologji, verëtari
Употреба: Економија

енологија повеќе

(едн.) енологијаta
Вид збор: Именка, женски род
Наука за производство и за чување вино.
Албански: enologjia
Употреба: Економија