emulsifier - онтологија

емулгатор повеќе

мн. емулгатори
Вид збор: Именка, машки род
Средство што се додава за да се добие емулзија од две течности.
Албански: emulgator
Употреба: Хемија
Апарат за подготвување на емулзија.
Албански: emulgator