elevate - онтологија

издигне повеќе

издигнат
Вид збор: Глагол, свршен
Крене, доведе над некоја поранешна ситуација, состојба, положба итн.
Албански: ngre
Употреба: Преносно значење
Крене високо.
Албански: lartësoj
Употреба: Преносно значење